iPhone 8 (7s) z ekranem OLED 2,5D? To dobra informacja dla naszego portfela.

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Przecieki mówią, że Apple esteszcze w tym roku zaprezentuje nowy model iPhone z 5,8-calowym wyświetlaczem OLED bez fizycznego przycisku Home i bez ramek bocznych. Do tej pory doniesienia mówiły o tym, że ekran iPhone 8/7s będzie mocno zakrzywiony (3D). Rośnie jednak liczba źródeł mówiących o płaskiem wyświetlaczu z szybą 2,5D.

“Przewidujemy, że Apple użyje ekranu OLED z nieznacznie zakrzywioną w narożnikach szybą. Podobną do dzisiejszych modeli, które mają szyby wykonane w technologii 2,5D„ Powiedział analityk IHS Markit – Wayne Lam.

Podobnie jak w niedawno ogłoszonym LG G6, który się „wydłużył” a format jego obrazu to 18:9, w nowym flagowcu od Apple też ma być zastosowany ekran o zmienionych proporcjach aby zyskać jeszcze większą powierzchnie do konsumpcji treści. To podejście do formatu obrazu ma być trendem w 2017 roku i podobne proporcje będzie miał Samsung Galaxy S8.

(Format obrazu – wymiary wyświetlanego obrazu wyrażone ilorazem jego długości do wysokości, zazwyczaj przedstawione jako x:y lub x×y, przy czym symbol oddzielający wartości, dwukropek lub znak mnożenia, czytane są jako na)

Lam odnosi się do 5,7-calowego wyświetlacza LCD w LG G6, w którym proporcje obrazu to 2:1, czyli długość ekranu jest dwukrotnie większa od jego szerokości. iPhone aktualnie posiada proporcje 16:9.

Skąd taka strategia? W ubiegłym miesiącu, jak zauważył Lam, ujrzeliśmy model LG G6, który pomimo dużych rozmiarów ekranu pozostaje bardzo wygodny w użyciu. Wkładanie do kieszeni, trzymanie w dłoni jest nadal wygodne, dzięki nowym proporcjom.

 

Model LG G6 powstał po wielu badaniach opinii wśród konsumentów, którzy oczekują dużego ekranu a zarazem poręcznego smartfona.

Ekspert od wyświetlaczy Raymond Soneira z DisplayMate powiedział MacRumors że płaskie wyświetlacze OLED wykorzystujące szkło 2,5D są o wiele tańsze w produkcji oraz są dostępne w znacznie większych ilościach produkcyjnych niż te zakrzywione OLED’y produkowane z tworzywa sztucznego.

Komentarz specjalisty ZbitaSzybka.pl: Jest to świetna wiadomość i skorzystają na niej bezpośrednio klienci. Zastosowanie płaskich ekranów OLED wpłynie na jakość obrazu oraz na koszt naprawy urządzenia po upadku. Dziś naprawa modelu Samsung S7 EDGE (ekran OLED 3D) jest praktycznie dwukrotnie wyższa niż iPhone 6s. Nie jest to fanaberia serwisów urządzeń, a podyktowana jest bezpośrednio ceną rynkową wyświetlaczy stosowanych w tych modelach i ryzykiem jakie musi ponieść serwis naprawczy.

iPhone 7 ma szybę wykonaną w technologii 2.5D, która pokrywa ekran LCD ze szkła, więc bardzo prawdopodobne jest, że Apple zdecyduje o zastosowaniu takiej samej szyby ale do ekranów OLED. Zaoszczędzi w ten sposób a przede wszystkim zaspokoi popyt na nowy model iPhone’a w możliwe najkrótszym czasie. Dzięki ekranom OLED iPhone 7s/8 będzie jeszcze cieńszy.

Soneira śledzi rozwój technologii OLED w smartfonach od 2010 roku i wierzy, że jakość i wydajność ekranów OLED jest wyższa niż najlepszych ekranów LCD.

Komentarz specjalisty ZbitaSzybka.pl: Każdy wyświetlacz składa się z pikseli, a każdy piksel z subpikseli (najczęściej czerwonego, zielonego, niebieskiego) ich odpowiednia mieszanka tworzy paletę barw. Problem jest w tym, że ekrany typu LCD potrzebują dodatkowego źródła światła tzw. podświetlenia (diody LED) aby wyświetlać te barwy. Rodzi to problemy w wyświetlaniu (kolor czarny świeci a nie powinien) oraz w budowie tzn. cały wyświetlacz, który w tym przypadku składa się z szyby, polaryzatora, kleju, warstwy dotykowej, ramki i podświetlenia jest nawet trzykrotnie grubszy! Piksele w ekranie LCD same nie emitują żadnego światła. Ekrany OLED zbudowane z diod organicznych elektroluminescencyjnych, które przewodzą prąd i nie potrzebują dodatkowego podświetlania. W ekranach OLED każdy piksel jest niezależną świecącą diodą.

 

Wyświetlacze OLED zapewniają szereg istotnych zalet w stosunku do ekranów LCD. Są cieńsze, lżejsze oraz bardziej energooszczędne podczas większości czynności. Mają także bardzo krótki czas reakcji, lepsze kąty widzenia, większa jasność maksymalną, a często również lepsze barwy.

Analityk KGI Securities Ming-Chi Kuo i Chińska firma badawcza TrendForce również potwierdzają pogłoski o ekranie OLED z szybą 2,5D.

Inaczej twierdzi The Wall Street Journal, który donosi, że model premium (iPhone 8?) otrzyma ekran z szybą 3D a model niższy (iPhone 7s) z szybą 2D.

Komentarz specjalisty ZbitaSzybka.pl:  Podobno Apple wykonało aż 10 prototypów najnowszego iPhone’a i nie możemy doczekać się jak on będzie wyglądał. To bardzo dobra informacja, ze Apple przechodzi na OLED’y to świetna technologia a dzięki ogromnym zamówieniom od Apple będzie tańsza i bardziej dostępna co w konsekwencji wpłynie na ceny sprzętu i napraw. 

 [aktualizacja]

Ekran OLED to jeszcze jedno…. prawdziwy Dark mode z kolorem czarnym, który nie świeci 🙂

Świetnie zaprezentował to Vianney le Masne na swojej wizualizacji iPhone 8

źródło: https://medium.com/@vianneylemasne/dark-mode-on-iphone-8-the-iphone-without-borders-ad0987449d56#.2y5u92r56

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *