Z jakich elementów składa się wyświetlacz w iPhone?

Oceń stronę
[Ocen: 1 Średnia: 5]

Element wyświetlacza w telefonie iPhone 4, 4s, 5, 5c, 5s, SE, 6, 6Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus wygląda niepozornie a składa się z wielu elementów które wymienimy poniżej. Od 2012 roku jesteśmy w posiadaniu sprzętu do “refabrykacji” czyli odnowienia  wyświetlaczy i przez ten czas wszystkie poniższe elementy wymienialiśmy tysiące razy.

 

Zaczynając od frontu:

 

  • Szyba – jak sama nazwa wskazuje szklany przezroczysty element ochronny i ozdobny.

Na zdjęciu szyba do iPhone 6 i 6s.

iphone-6-szyba

A oto rozbita szyba odcięta od ekranu Retina.

iphone-6-sama-szyba

 

  • Klej OCA – kolejną warstwą pomiędzy szybą a ekranem Retina jest przezroczysty klej optyczny OCA. Aby profesjonalnie przykleić szybę na taki klej potrzebny jest tzw. Laminator OCA oraz Autoklaw. Proces przyklejania nie będzie wykonany profesjonalnie jeżeli nie wykonamy go w pomieszczeniu bezpyłowym. Tego tego urządzenia mogą kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Grubość takiego listka kleju to przeważnie 250μm czyli 0,25mm

klej-oca

  • Polaryzator – jeszcze nie dotarliśmy do ekranu Retina. Kolejna warstwa to tzw. filtr polaryzacyjny. Bez wdawania się w szczegóły bez polaryzatora ekran Retina nie wyświetla barw i jest “biały”

Oto włączony ekran Retian bez polaryzatora. Jabłko Apple tylko nieznacznie się odznacza.

ekran-iphone-6-bez-polaryzatora

A tak wygląda Ekran Retina w iPhone 6 (iPhone 6s czy Plus wygląda bardzo podobnie) bez szyby z resztkami kleju OCA oraz z polaryzatorem

ekran-retina-bez-szyby

  • Pasta statyczna – widoczna na powyższych zdjęciach w narożnikach ekranu odpowiada w dużym uproszczeniu za wyładowania elektrostatyczne.

  • Ekran retina oraz Digitizer czyli tzw. Warstwa dotykowa –   Te 2 elementy nieprzypadkowo są w 1 akapicie ponieważ od modelu iPhone 5 wzwyż aż do iPhone 6s Plus ekran retina i warstwa dotykowa to 1 element i uwaga w tych modelach warstwa dotykowa nie jest sklejona z szybą!  Jest fabrycznie scalona z ekranem retina i w tych modelach nie da się ich rozłączyć. Inaczej było w iPhone 2G, 3G, 3Gs, 4 czy 4s – w tych modelach warstwa dotykowa (digitizer) występowała jako osoby element.

oto ekran Retina wraz z warstwą dotykową (2 taśmy) bez warstwy polaryzacyjnej

ekran-retina-bez-polaryzatora

Ekran Retina widok z boku.

ekran-retina-widok-z-boku

  • Filtr lustrzany tzw. lustro – Na tylnej ścianie ekranu Retina jest jeszcze jeden przyklejony filtr widoczny na zdjęciu poniżej (2 element od prawej)

Zdjęcie przedstawia rozwarstwiony ekran Retina. Jest to świetny przykład, że warstwy dotykowej nie da się rozdzielić.

ekran-iphone-rozjebany

  • Podświetlenie – ekran Retina inaczej niż ekrany AMOLED z telefonów Samsung sam nie emituje światła. W uproszczeniu jego pixele nie świecą i potrzebuje podświetlenia czyli zestawu specjalnych folii i kilku diod LED. Na zdjęciu powyżej podświetlenie to 1 element od prawej.

 

Bardzo ciekawe zdjęcie przedstawiające włączający się ekran Retina bez podświetlenia warstwy podświetlenia. To, ze cokolwiek się wyświetla zawdzięczamy lampce biurkowej, która podświetla ekran od spodu.

ekran-bez-podswietlenia

  • Force Touch – począwszy od modelu iPhone 6s aż do modelu 7 Plus a możliwe, że iPhone 8 i 9 itd. Pod podświetleniem jest jeszcze jeden element warstwa Force Touch, która odpowiada za to, że iPhone czuje siłę nacisku. Wciskając mocniej ekran pojawiają się nowe funkcje.

 

Zdjęcie przedstawia warstwę Force Touch. Źródło:  iFixit.

warstwa-force-touch

 

  • Ramka wyświetlacza – Ostatnim elementem, który wymienimy jest ramka, którą wkleja się w szybę (a szyba jest sklejona z wyświetlaczem). Ramkę możemy dostrzec na krawędziach szyby patrząc od przodu. Dalsza jej część jest od zewnątrz i pełni ważną rolę m.in. trzyma kamerę w miejscu czy przykręca się do niej tylną metalową osłonę wyświetlacza (tak tak jeszcze kolejny element)

 

Na zdjęciu ramka wyświetlacza w iPhone 5s. Aby profesjonalnie zamontować ramkę jest potrzebna specjalna zgrzewarka, która pracuje w temperaturze ok. 200 stopni. Jak łatwo zauważyć miejscami punkt styku pomiędzy ramką a szybą jest niewielki dlatego zdarzają się wyklejenia wyświetlacza od tej ramki. W takiej sytuacji warto szybko reagować ponieważ przy wyklejonej ramce łatwo uszkadza się ekran Retina.

iphone-5s-ramka

Częste pytania?

  • Jeżeli pęknie sam digitizer (warstwa dotykowa) czy można ją wymienić w iPhone?

W modelach iPhone 5, 5s, 5c, 6, 6s, 6 i 6s Plus, 7 i 7 Plus warstwa dotykowa i ekran do jedność. W przypadku uszkodzenia dotyku należy wymienić cały element wyświetlacza

 

  • Jeżeli pęknie sama szyba czy można ją wymienić?

W modelach iPhone 5, 5s, 5c, 6, 6s, 6 i 6s Plus, 7 i 7 Plus tak.

 

  • Jeżeli szyba jest cała a ekran rozlany czy można wymienić sam ekran a szybę odzyskać?

Nie odzyskuje się szyby tylko zawsze stosuje się nową ponieważ jest to 1 z najtańszych elementów i czas odzyskiwania takiej szyby jest zbyt długi aby było to opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *