PCMag przepytał grupę 2500 osób chcąc sprawdzić, co kieruje użytkownikami, którzy zmieniają mobilną platformę operacyjną (z iOS na Android lub na odwrót). Ankieta była prosta w swej budowie, nie można więc oczekiwać iście precyzyjnych wyników. Mimo wszystko w najważniejszych wyodrębnionych kategoriach pojawiły się spore różnice, co daje pogląd na „motory napędowe” do zmiany systemu.
Słowem wstepu
Z ankiety można jasno przeczytać, że najczęstszym powodem zmiany systemu operacyjnego jest „better user experience” (lepsze doświadczenia w codziennej pracy z urządzeniem). Jeśli chodzi o przejście z androida na iOS, niemal połowa ankietowanych (dokładnie 47%) podało ów powód jako główny bodziec zmiany. Jeśli chodzi o przejście w drugą stronę (z iOS na androida) – było to zaledwie 30%.
Na drugiej pozycji wybrania Androida znalazła się cena urządzeń z tym systemem. Zagłosowało tak 29% ankietowanych określając to jako główny powód przejścia z platformy oferowanej przez Apple. Pamiętajmy jednak, że w przypadku firmy Tima Cook’a ilość osób, które chcą wydać mało na smartfona jest znacznie niższa, niż w porównaniu do produktu Google (wynik to 11%). Jeśli zaś chodzi o pozostałe kategorie – można uznać, że był remis.
Zmiana systemu operacyjnego – czy to się opłaca?
Pamiętajmy jednak, że omawiane „badanie” nie zostało stworzone zgodnie ze sztuką. Nie powinno się więc podchodzić do wyników w stu procentach na poważnie. Najciekawszą wartością ze wspomnianej ankiety były niezaprzeczalne dane dotyczące smartfonów ludzi, którzy brali w niech udział (oraz odbytych migracji systemowych).
Podział prezentował się następująco: 54% byli w posiadaniu smartfona ze stajni giganta z Cupertino, 27% miało w swojej kieszeni „mydelniczkę” od Samsunga, a pozostałe 19% było zagarnięte przez resztę producentów androidowch słuchawek. Z pośród 2500 badanych tylko 11 % przeszło z iOS na androida – w drugą stronę niewiele więcej bo 18%.
Również kwestia tego, co jest powodem zmiany obecnego smartfona nie została obojętna. Aż 53% „badanych” odpowiedziało, że za zmianę ich obecnego urządzenia odpowiada jego uszkodzenie. Trochę mniej bo 34% zmieniło smartfon w momencie końca umowy z operatorem. Ciekawym wskaźnikiem jest również podejście do corocznych premier. 56% ankietowanych totalnie nie interesuje, jakie telefony prezentowane są danego roku.