Czy Apple Watch Series 3 będzie działał w Polsce?

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Na portalu technologicznym MacRumors pojawiła się informacja jakoby Watch 3 LTE obsługiwał pasma tylko w tym kraju, w którym został nabyty. Nie do końca jest to prawda, dlatego zajęliśmy się wyjaśnieniem tej kwestii.

LTE to zło wcielone

Jak zwykle amerykański gigant musi mieć wszystko swoje, więc nazwa rownież nie mogła być bez znaczenia. Chodzi o to, że Apple na swoje oficjalnej stronie (jak i u re-sellerów) używa pięknego słowa – Cellular. Oznacza ono tyle, że sprzęty, które są nim oznaczone obsługują takie standardy sieci jak: LTE, UMTS (czyli dobrze wszystkim znane 3G). Wszystko to wpływa więc na możliwości korzystania z karty sim w naszym nowym zegarku.

Oczywiście użytkownicy portalu MacRumors nie byliby sobą, gdyby nie zaczęli drążyć tematu dostępności “komórki” w najnowszych zegarku Apple. I tak jeden z nich dostał odpowiedz od działu wsparcia Apple.

Znajdziemy w niej informacje, że Watch S3 LTE zakupiony w Apple Online Store na terenie Stanów Zjednoczonych będzie współpracował tylko z 4 firmami telekomunikacyjnymi i nie będzie działał w innych krajach (np. nie obsłuży niemieckiego Telekom). Wszystko to jest prawdą, ale jak zauważyło juz wiele osób – bariery te da się “obejść”.

Wybór nie jest taki prosty

Wszystko jak na tacy podały nam osoby odpowiedzialne za prowadzenie oficjalnej, międzynarodowej strony Apple. To właśnie tam znajdziemy informacje odnośnie podziału opisywanego zegarka na pasma sieci, które obsługuje.

Na ten moment mamy do dyspozycji 3 modele: na rynek USA i Kanady, na rynek chiński i australijsko-europejsko-japoński. Porównując wszystkie warianty można dostrzec, że pasma pokrywają się ze sobą.

 

Warto dodać, że Series 3 LTE nie obsługuje “starego pasma GSM”, tj. GPRS i EDGE, czyli technologii, która funkcjonowała przed wprowadzeniem standardu 3G. Dzięki temu zegarek jest wyczulony na to, z jakiego pasma korzysta. Niestety, nie w samym paśmie i jego obsłudze tkwi kłopot…

W Polsce też się da, ale…

Po rozpisaniu wszystkim dostępnym pasm dla “3 modeli”, dochodzę do wniosku, że te amerykańskie nie zadziałają u nas. Zbawieniem mogą okazać się te przeznaczone na rynek europejski. Dla przykładu: sieć Play używa LTE w takich oto zakresach: 800, 1800, 2100 i 2600 MHz. 3G to tylko dwa warianty: 900 i 2100 MHz.

 

Series 3 LTE w wersji europejskiej obsługuje wszystkie wymienione pasma, prócz 2600 MHz. Brak jednego pasma nie powinien zaważyć na używanie zegarka na terenie naszego kraju. W tym momencie wchodzą do gry operatorzy.

Rozchodzi się o to, że zegarek nie posiada slotu na kartę sim. Jest ona bowiem “wirtualna”, więc korzystanie z 3G/LTE będzie zależało od tego, jakie rozwiązanie zaproponuje operator.

Obecnie zalecenia są takie, że lepiej wstrzymać się z zakupem swojej sztuki, dopóki sytuacja nie będzie w stu procentach jasna. Czekamy więc aż karty eSim pojawią się w Polsce. Od siebie dodać mogę, że wraz z całą ekipą apelujemy do naszych krajowych operatorów: wprowadźcie je jak najszybciej!

 

Zdjęcia: Wikipedia, Apple.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *