MiTag co to jest? Jak działa MiTag? Jaki ma zasięg MiTag – Tańszy AirTag w praktyce. Lokalizator Bluetooth Find My

Oceń stronę
[Ocen: 293 Średnia: 4.9]

MiTag co to jest? Jak działa MiTag? Jaki ma zasięg MiTag – Tańszy AirTag w praktyce.

MiTag okazał się hitem sprzedaży – ponad 800 sztuk sprzedane w naszym sklepie zbitaszybka.shop dlatego stwierdziłem, że trzeba coś więcej o nim napisać.

FILM Z KONFIGURACJĄ

MiTag to lokalizator bluetooth wykorzystywany do lokalizacji takich rzeczy jak klucze, portfel, plecak, walizka czy nawet samochód, rower czy hulajnoga elektryczna. Wyjątkowość tego urządzenia polega na tym, że działa tak samo jak Apple AirTag w usłudze Znajdź (Find My) od Apple. Lokalizatory bluetooth są znane od lat – popularny jest chociażby TILE, którego używam od kilku lat czy Chipolo. Wadą lokalizatorów bluetooth jest to, że działają w zasięgi sieci bluetooth – czyli realnie kilkanaście metrów. MiTag i AirTag działają inaczej – gdy urządzenie traci zasięg z urządzeniem głównym wykorzystuje inne urządzenia Apple aby wysłać swoją lokalizację do właściciela. Nieoficjalnie mówi się, że w Polsce jest aż 2 miliony urządzeń z iOS i każde z tych urządzeń jest nadajnikiem sygnału dla lokalizatora MiTag.

MiTag jaki ma zasięg?

Tutaj przechodzimy do sedna czyli do odpowiedzi na pytanie jaki ma MiTag zasięg? Taki sam jak AirTag czyli prawie nieograniczony. Dlaczego prawie? Ponieważ są pewnie ograniczenia – nie na każdym skrawku ziemi są urządzenia Apple. W praktyce to działa tak. Jeżeli np. zostawiliśmy naszą walizkę w hotelu a jedziemy na lotnisko to dostaniemy powiadomienie o ostaniej lokalizacji walizki. Dodatkowo dostaniemy info o tym, że przedmiot nie jest już blisko nas. Jeżeli w danym hotelu jest chociażby jedna osoba z urządzeniem Apple np. z iPhone to nasz MiTag tak samo jak AirTag połączy się z tym iPhone’m i poda nam aktualną lokalizację walizki.

 

Załóżmy, że walizka jest nadal w tym samym miejscu to otrzymamy aktualizacje czasu – czyli, że np. o godzinie 14:45 nadal walizka jest w tym samym miejscu. W sytuacji gdy ktoś przeniósł walizkę w inne miejsce otrzymamy informację gdzie aktualnie się znajduje. W praktyce znamy już przypadki, że klienci pozostawili MiTag w innym kraju np. na wakacjach w Egipcie i mają co kilka, kilkanaście a czasem kilkadziesiąt godzin aktualizowaną lokalizację pozostawionego lub zagubionego urządzenia.

 

Bardzo znana jest sprawa skradzionego samochodu w USA. Właściciel umieścił w aucie AirTag’a czyli urządzenie, które działa w sieci Find My jak MiTag i po kradzieży mógł zlokalizować miejsce przetrzymywania jego własności. Odnalazł dziuplę złodzieja i z racji faktu, że obaj mieli broń wywiązała się strzelanina –  właściciel odzyskał samochód a złodziej stracił życie. Auto było kilkanaście km od domu – właściciel mógł je namierzyć dzięki siec Znajdź od Apple.

MiTag czy lokalizator GPS

Lokalizatory MiTag czy AirTag to urządzenia, które działają podobnie do lokalizatora GPS aczkolwiek mają masę różnic. Lokalizator GPS wytrzymują na baterii kilka dni ( zużywa dużo energii) a MiTag nawet 12 miesięcy. Lokalizator GPS wymaga komunikacji GSm czyli potrzebuje wbudowanej karty SIM lub eSIM oraz jakiegoś planu, abonamentu czyli opłaconej usługi Pre-Paid. Często za lokalizator GPS płacimy nawet 50 PLN co miesiąc. Dodatkowo lokalizator Find My – MiTag jest o wiele mniejszy, mniej waży i łatwiej go ukryć. Plusy lokalizatora GPS to aktualizacja położenia nawet co kilka sekund – lokalizacja MiTag czy AirTag zależy od kilku czynników i aktualizowana jest co kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt minut. Zarówno lokalizator GPS jak lokalizator MiTag może być w takim miejscu gdzie nie jesteśmy w stanie go namierzyć – aczkolwiek jeżeli lokalizator GPS nie poruszą się i znajduje się w miejscu gdzie nie potrafi sie skomunikować z satelitami to najpewniej ta sytuacja się nie zmieni bo bateria się wyładuje. Z kolei w przypadku MiTagów czy AirTagów, które zostały zgubione tam gdzie jest niewiele urządzeń Apple – często są lokalizowane nawet po czasie ponieważ mają bardzo długi czas działania na baterii.

 

Leśniczy i MiTag

Dla przykładu: zgubiliśmy nasze klucze z MiTagiem w lesie – iPhone zapamiętał ostatnią lokalizację. W poszukiwaniu kluczy poszliśmy w ostatnie miejsce, ale w miedzy czasie przechodził tamtędy Leśniczy i zabrał kluczy do leśniczówki. Niestety Leśniczy nie wiedział jak może skontaktować się z właścicielem, powiesił kluczę na haczyk i wrócił do swoich zajęć. Właściciel kluczy wrócił do domu z niczym. MiTag nadal działała ale Leśniczy nie ma telefonu Apple tylko z Androidem i nie może wysłać aktualnego położenia. Dwa miesiąca pózniej Leśniczego odwiedza córka Kasia, która studiuje w Poznaniu. Tak się składa, że MiTag ma nadal sprawną baterię bo jej żywotność to nawet 12 miesięcy. Córka Leśniczego używa iPhone’a. MiTag łączy się z iPhone’m i wysyła lokalizacje lokalizatora właścicielowi. Kilka dni póżniej właściciel odzyskuje swoje klucze. To oczywiście bardzo skrajna sytuacja. Warto pamiętać, że bardzo realna. Wystarczy, że jakiś grzybiarz będzie posiadał urządzenie Apple w kieszeni aby namierzyć MiTaga.

 

MiTag i rower

Zupełnie inna sytuacja spotkała wyimaginowanego Grzegorza, który swom rowerem wybrał się na lody do centrum Szczecina. Niestety ale jego rower spodobał się złodziejowi i gdy Grzegorz jadł lody to nieuczciwy Pan ukradł mu rower. Złodziej nie wiedział jednak, że w rowerze ukryty jest lokalizator.

MiTag był ukryty w dzwonku o takim  MiBell. Link do filmu z MiBell. Grzegorz odpalił aplikację Znajdź w swoim iPhonie. Poczekał 20 min, po czym udał się 5 km dalej gdzie znajdował się jego rower. Na szczęście złodziej nie ukrył jeszcze roweru, oparł go przed sklepem sobie kupić coś do jedzenia. Grzegorz stwierdził że nie ma ochoty tygodnia na wizytę na policji wziął swój rower i odjechał. Oczywiście każdy w tej sytuacji może postąpić dowolnie, najważniejsze jest to, że MiTag zwiększa szanse na odnalezienie skradzionego roweru.

 

MiTag czy AirTag

AirTagi mam od 2 lat. Wtedy jeszcze nie było MiTa’gów. Nie było nawet mowy o tym, że Apple otworzy sieć Znajdź dla innych producentów. W praktyce urządzenia są podobne ale są różnice. AirTag nie ma żadnego otworu (dziurki) na montaż kluczy poprzez tzw. kółeczko do kluczy. W praktyce AirTag’a nie da sie do niczego przyczepić na stałe bez kosztownego breloka, który kosztuje aż 229 PLN. MiTag nie dość, że ma dziurkę to jeszcze dodatkowo w cenie 79 PLN jest brelok. To deklasuje cenowo AirTag’a, który sam kosztuje aktualnie 189 PLN a w zestawie z brelokiem nawet ponad 400 PLN.

 

MiTag jest większy co widać na zdjęciu od AirTag’a. Dźwięk działa podobnie – może nawet MiTag jest troszkę głośniejszy. Bateria jest identyczna – w obu przypadkach CR 2032. Dodatkową funkcją w AirTag, której nie ma MiTag jest oprócz szukania na dźwięk – szukanie oparte o strzałki. Aplikacja Znajdź pokazuje kierunek, w który udać się do AirTaga. W praktyce gdy już jesteśmy w zasięgu Bluetooth bardzo łatwo namierzyć AirTag’a “na ucho”. Użyłem tej dodatkowej funkcji raz aby przetestować. Uważam, że oba lokalizatory są super ale ja wybieram od teraz MiTag ze względu na cenę i brelok w zestawie. Śmiało mogę powiedzieć, że jestem obiektywny bo sprzedajemy w naszych salonach oba i AirTag i MiTag.

 

MiTag a lokalizowanie skradzionego samochodu – zagłuszacze GPS

Według przeczytanych w Internecie informacji złodzieje podczas kradzieży samochodu używają  zagłuszaczy GPS, Wi-Fi i Bluetooth. Podobno zagłuszacze są włączane do czasu aż moduły GPS w aucie nie zostaną wyłączone. Lokalizator w sieci Apple jest na tyle mały, że bardzo trudno go zlokalizować w zakamarkach samochodu. Bateria trzyma bardzo długo co może uśpić czujność złodzieja. Znam przypadki namierzania skradzionych samochodów w USA dzięki AirTag. Myślę, że MiTagi przyczynią się rownież do lokalizacji skradzionych samochodów. Osobiście mam w aucie również MiTag.

 

3 Replies to “MiTag co to jest? Jak działa MiTag? Jaki ma zasięg MiTag – Tańszy AirTag w praktyce. Lokalizator Bluetooth Find My”

  1. Michal pisze:

    Czy iPhone wykryje Mitaga w opcji śledzenia?

    1. zbitaszybka pisze:

      tak – dokładnie działa jak AirTag. – proszę jednak pamiętać ze ta informacja pojawi się dopiero wtedy gdy osoba “śledzoną” pojawi się w miejscu w kotym przebywa najczęściej czyli miejscu zamieszkania. Jeżeli np schowamy MITag w rowerze i złodziej uda się nim do domu – to będzie widzieć w aplikacji cala drogę złodzieja do domu i adres jego zamieszkania i dopiero wtedy złodziej otrzyma informacje ze jest śledzony wiec mamy jakiś czas ani zacząć działać.

  2. Magda pisze:

    Korzystam od 2 tygodni i bardzo polecam, ułatwia życie ;p już nie muszę się martwić że zostawię gdzieś klucze i spóźnię się na autobus …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *