iPhone X posiada najbardziej zaawansowany wyświetlacz wśród smartfonów!

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Firma DisplayMate słynie z testowania wyświetlaczy przeróżnych urządzeń. Co roku ekipa wypuszcza specjalny materiał, w którym poddają smartfony Apple ocenie pod wieloma punktami. W tym roku chwalili wyświetlacz iPhone’a X za wysoką jakość samej matrycy, automatyczne zarządzanie kolorami czy bardzo dobre kąty widzenia.

Słowem wstępu

DisplayMate przyznało, że ekran iPhone’a X jest “najbardziej innowacyjnym i zaawansowanym technicznie” spośród wszystkich, które kiedykolwiek testowali. Gratulacje zostały również złożone w stronę Samsung Display za rozwój i produkcję wyświetlaczy najnowszego smartfona giganta z Cupertino.

iPhone X dorównał lub pobił rekordy zdobyte przez inne smartfony w takich oto kategoriach: najwyższa dokładność/jakość wyświetlanych kolorów, najwyższa jasność na pełnym podświetleniu dla smartfonów wyposażonych w wyświetlacze OLED, najwyższy współczynnik kontrastu w pełnym oświetleniu i najwyższy współczynnik kontrastu w ogóle.

Alle neuen iPhones können drahtlos aufgeladen werden. Apple nutzt dazu den etablierten Qi-Standard für den viele Ladegräte von Drittherstellern erhältlich sind. Im Test startete der Ladevorgang quasi augenblicklich, wenn man eines der Handys auf ein Ladegerät legte.

iPhone X uzyskał w teście najmniejszy współczynnik odbicia na ekranie (np. naszej twarzy) jak również najmniejszą zmianę jasności wyświetlacza pod różnym kątem nachylenia. Brawo Apple&Samsung.

iPhone X – kąty widzenia

Wyżej wspomniałem, że jubileuszowy model uzyskał bardzo dobre oceny odnośnie kątów widzenia. Przy 30-stopniowym kącie nachylenia można było zaobserwować dużo mniejszy spadek jasności wyświetlacza, niż w przypadku urządzeń wyposażonych w ekran LCD. Pamiętajmy, że smartfony to przede wszystkim personalne urządzenia, które użytkowane są przeważnie przez jedną osobę.

Przeciętny użytkownik patrzy na telefon pod kątem średnio 30 stopni (chyba, że leży on na biurku). Należy wiedzieć, że wyświetlacz LCD posiada zazwyczaj 55 % lub większy spadek jasności przy kącie widzenia 30 stopni, podczas gdy wyświetlacz OLED, który został zamontowany w  iPhone X legitymuje się spadkiem na poziomie 22 % przy tym samym kącie nachylenia. Reasumując, zastosowanie wyświetlacza OLED w najnowszym urządzeniu Apple było dobrym posunięciem.

Współczynnik proporcji i wyższa rozdzielczość

iPhone X to zupełnie nowe proporcje wyświetlacza (wyższy stosunek wysokości do szerokości), tj. 19,5:9, co przekłada się na większy (o 22 %) współczynnik proporcji, w porównaniu do 16:9 i pozostałych. Dzięki temu DisplayMate zauważył, że iPhone X to wprowadził nowa rozdzielczość – 2,5K. Charakteryzuje się ona rozdzielczością na poziomie 2436×1125 i 458 ppi.

Najbardziej na tym wszystkich korzysta użytkownik, ponieważ dostaje znacznie wyższą ostrość wyświetlanego obrazu. Ekipa z DM podkreśla, że nie ma sensu zwiększać zagęszczenia pikseli ani rozdzielczości ekranu w przyszłych iPhone’ach, ponieważ nie przyniesie to oczekiwanego efektu, w postaci jeszcze lepszej jakości obrazu.

Wychodzi więc na to, że wpychanie do urządzeń mobilnych matryc obsługujących rozdzielczość większą, niż 2,5K jest tylko i wyłącznie chwytem marketingowym. Pytanie jak na taką zaczepkę (??) zareaguje chociażby Sony, który od kilku generacji serii Z (obecnie XZ) upycha bardzo wysokie rozdzielczości.

Precyzja kolorów i zarządzanie nimi

iPhone X obsługuje 2 standardowe gamy kolorów: sRGB i Rec.709, które używane są w najnowszych produkcjach multimedialnych. Dodatkowo wykorzystuje on nową gamę kolorów DCI-P3, którą możemy znaleźć w telewizorach 4K Ultra HD (jest również dostępny w zeszłorocznych modelach). Jest ona szersza o 26 % od pierwszych dwóch, a iPhone X jest w stanie automatycznie przełączać się pomiędzy wszystkimi, w zależności od materiału, który w danej chwili jest wyświetlany.

DisplayMate podkreśla, że jest to najdokładniejszy wyświetlacz, z którym kiedykolwiek obcowali. Podkreślają, że jest on niemalże idealny, co przekłada się na niemożliwe odróżnienie go od obrazu idealnego. Wyświetlacz nie daje wrażenia przesyconych kolorów – całość charakteryzuje się bardzo dokładnym odwzorowaniem kolorów.

Ekipa DM podkreśla, że to, co sprawia, że ekran w modelu X jest imponujący to Precyzyjna kalibracja obrazu, dzięki której wyświetlacz OLED zmienia się bardzo dokładny i precyzyjny ekran.

 

Źródło: MacRumorsDisplayMate, Foto: 12345

Jeśli masz jakiekolwiek pytania albo chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej ekipie wpadaj na nasze sociale:

FB: ZbitaSzybka Fanpage
IG: ZbitaSzybka
TT: ZbitaSzybka

MASZ USZKODZONEGO IPHONE’A? INNY SERWIS NIE PODJĄŁ SIĘ NAPRAWY?

ZbitaSzybka serwis iPhone: ZADZWOŃ DO NAS: +48 792 72 44 44 lub +48 792 11 44 44

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *