Kolejny argument aby nie kupować kabli Lightning z Aliexpress

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Najlepszą opcją jest unikanie akcesoriów, które są nieoryginalne lub nie posiadają certyfikatu MFI (Made for iPhone/iPad/iPod). Dzięki temu nie narazimy naszego urządzenia na uszkodzenie lub wyciek danych. Niby większość z nas o tym wie, ale nie zawsze się do tego stosuje. Dziś podajemy Wam kolejny powód, dla którego warto zainwestować w dobre akcesoria.

Słowem wstępu

Sporo osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż nasze urządzenia (mobilne czy stacjonarne) narażone są na działania osób trzecich. Mowa tutaj chociażby o złośliwym oprogramowaniu, które jesteśmy w stanie pobrać otwierając link z niepewnego źródła. Nowe spojrzenie na cyberbezpieczeństwo rzuca pewien badacz. Mike Grover – bo o nim właśnie mowa – pokazuje jak akcesoria USB mogą zniszczyć nasze urządzenie.

Mianowiciei Grover opracował urządzenie, któremu nadał dźwięczną nazwę: O.MG Cable. Na pierwszy rzut oka produkt wygląda jak oryginalny kabel Lightning oferowany przez amerykańskiego giganta. Problem w tym, że ów kabel zawiera w sobie specjalny mikroukład. Dzięki temu badacz może uruchomić złośliwe oprogramowanie lub przejąć kontrolę nad urządzeniem, do którego O.MG Cable zostało podłączone.

Jak to wszystko działa?

Na swoim twitterowym profilu Mike zamieścił filmik, w którym pokazuje jak to wszystko wygląda. Po prostu podłącza kabel do komputera Mac, następnie odpala odpowiedni interfejs na swoim iPhonie. W tym momencie jest w stanie otworzyć specjalną stronę phishingową (złośliwą). Dzięki temu może chociażby wykraść nasz login i hasło do konta bankowego, serwisu społecznościowego czy firmowego maila. Pomyślcie teraz ile szkody może narobić jedno podłączenie naszego iPhone’a do Macbook’a przy użyciu nieautoryzowanego kabla Lightning? Tak, nam też się wydaje, że w tym przypadku nie warto bawić się w oszczędności.

To jednak nie koniec. Przy użyciu O.MG Cable, Grover jest w stanie przenieść na nasz komputer złośliwe oprogramowanie, które umożliwią “atak” już po odłączeniu urządzenia. Wtedy tym bardziej będzie nam ciężej zlokalizować źródło problemu. Produkt naszego pomysłowego badacza potrafi znacznie więcej. Może zostać wykorzystany do połączenia się z pobliskimi sieciami wifi (na przykład darmowe wifi w Starbucks czy PKP). Wtedy będzie mógł się połączyć z innymi urządzeniami, które ze wspomnianej sieci korzystają.

Czy należy bać się O.MG Cable?

Mike Grover na stronie swojego produktu napisał, że O.MG Cable będzie produkowane dla badaczy oraz ludzi z branży zajmującej się bezpieczeństwem. Tworząc swoje urządzenie nie miał zamiaru siać chaosu, a jedynie zwiększyć świadomość realnego zagrożenia wśród użytkowników urządzeń cyfrowych (nie tylko sprzętu Apple). Możecie być jednak spokojni – O.MG Cable prawdopodobnie nie znajdzie się w zasięgu naszych urządzeń. Sprzęt tego kalibru najczęściej wykorzystywany jest przez służby wywiadu czy naukowców. Przeciętny Kowalski – póki co – ich nie interesuje.

Nie kupuj kabli Lightning na Aliexpress

Samo Apple zdaje sobie oczywiście sprawę z istnienia takich urządzeń. Świadczy o tym chociażby fakt, że w przeszłości gigant regularnie pracował nad zamykaniem luk bezpieczeństwa w iOS. Mowa tutaj chociażby o trybie ograniczonego dostępu USB.

Pamiętajcie, by wybierając akcesoria do swoich iUrządzeń nie kierować się wyłącznie ich ceną. Najważniejszym aspektem, powinien być certyfikat MFI. Podłączając taki produkt do swojego iPhone’a, Macbook’a czy iPad’a możecie być pewni, że nie narobi Wam szkód (zepsucie urządzenia bądź złośliwe oprogramowanie). Kable z certyfikatem MFI są dostępne w każdym salonie ZbitaSzybka.pl.

Źródło: https://www.idropnews.com/news/this-cable-hack-shows-why-you-shouldnt-trust-random-usb-accessories/96858/


Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie serwisu albo chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej ekipie wpadaj na sociale:

FB: ZbitaSzybka Fanpage
IG: ZbitaSzybka
TT: ZbitaSzybka

MASZ USZKODZONEGO IPHONE’A? INNY SERWIS NIE PODJĄŁ SIĘ NAPRAWY? WPADAJ DO ZBITASZYBKA SERWIS!

TWÓJ XIAOMI MI 6, XIAOMI MI 7 LUB XIOAMI MI 8 NIE CHCE SIĘ WŁĄCZYĆ, NIE UZNALI CI GWARANCJI W HUAWEI? ZAPRASZAMY DO JEDNEGO Z NASZYCH PUNKTÓW SERWISOWYCH!

Znajdziesz nas w: WarszawieGdyniKrakowieBydgoszczyGdańsk GłównyRzeszowieGdańsk WrzeszczŁódźKatowice.

ZbitaSzybka serwis iPhone, MacBook, iPad, iPod, Xiaomi, Huawei, Samsung.
ZADZWOŃ DO NAS:
+48 792 72 44 44 lub +48 792 11 44 44

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *