10 lat temu Steve Jobs zaprezentował 1 MacBook z dyskiem SSD, model Air.

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Dokładnie 10 lat temu, 15 stycznia 2008 na Macworld Expo, Steve Jobs zaprezentował pierwszy MacBook z dyskiem SSD. MacBook Air z ultra cienką obudową z jednego kawałka aluminium diametralnie zmienił rynek komputerów mobilnych. Nie bez powodu został nazwany wehikułem czasu.

MacBook Air – narodziny

15 stycznia 2008 roku był niezwykle ważnym dniem dla Apple. To właśnie wtedy został zaprezentowany komputer, który “przeprogramował” ówczesną linię produkcyjną giganta z Cupertino. Jednocześnie wyznaczył trendy na rynku komputerów przenośnych i wskazał dalszy tor rozwoju amerykańskiej firmy. Sama prezentacja omawianego produktu była niczym występ magika…

Steve Jobs wszedł na scenę, stanął przed widownią i z koperty wyciągnął najcieńszy komputer na świecie. Tłum był oszołomiony tak smukłym, ultramobilnym urządzeniem. W tym miejscu warto przypomnieć jak wyglądał wtedy rynek komputerów Mac i nie tylko. Ludzie mieli do wyboru mało urodziwe, opasłe laptopy z Windowsem albo plastikowe MacBooki White lub 15″ wersje Pro, które ważyły prawie 2,5 kg.

iMac, dostał “chwilę” wcześniej aluminiową obudowę, a Mac Pro był komputerem typowo stacjonarnym. MacBook Air czuł się więc jak ryba w wodzie, ponieważ działał na polu ultramobilnych komputerów, nie posiadając praktycznie żadnej konkurencji.

Popularyzacja nowego napędu

MacBook Air był pierwszym komputerem Mac (poza pierwszą wersją iMac), który został pozbawiony napędu CD/DVD. To również pierwszy komputer, który rozpoczął “erę adapterów”. Chodzi tutaj oczywiście o porzucenie zbędnych portów i ilości podpiętych urządzeń, na rzecz design’u i zmniejszenia wagi i grubości urządzenia. Działanie to otworzyło nowy rozdział pod względem pamięci – dyski SSD. Z czasem zaczęły one wypierać stare, wolne, ciężkie dyski talerzowe, które są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Skoro jesteśmy już przy dyskach SSD to chciałbym Wam przypomnieć jedną, bardzo ważną rzecz. Mianowicie w każdym z naszych punktów ZbitaSzybka.pl możecie wymienić stare i wolne, talerzowe dyski HDD na nowoczesne, ultraszybkie dyski SSD. Cała operacja trwa około 1 dnia, a dzięki temu Wasze nowe lub 3, 6, a nawet 9 letnie Mac’i przyspieszą kilkukrotnie. Do dziś Apple sprzedaje iMac 21,5 z dyskiem HDD o odczycie około 80mb/s. Po wymianie dysku na SSD Wasz Mac będzie nie do poznania.

Apple zdeklasowało konkurencję

MacBook Air to również całkowicie aluminiowa obudowa, ekran bez rtęci, szkło ekranowe pozbawione arsenu. Firma dowodzona przez Tima Cook’a to aktualnie światowy potentat produktów ekologicznych i to właśnie Air zapoczątkował tą erę.

Pamiętajmy przy tym, że zaprezentowany w 2008 roku MacBook Air nie był wolny od wad. Apple, aby stworzyć tak mobilny sprzęt musiało zdecydować się na pewne kompromisy. Odejście od pełnowymiarowej klawiatury, zmniejszenie wydajności procesorów czy mniejsze przekątne ekranu to nie jedyne poświęcenie.

Pierwszy model miał bowiem za mało RAM’u i lubił się przegrzewać.

Dane techniczne: dwurdzeniowy procesor 1,6 GHz, 2 GB ramu, dysk twardy o pojemności 80 GB (lub opcjonalnie 64GB, drogi dysk SDD) oraz zintegrowana karta graficzna Intel GMA X3100.

Jesteście zapewne ciekawi, ile coś takiego mogło kosztować 10 lat temu? Otóż podstawowy model został wyceniony na 1799 dol., gdzie maksymalna wersja kosztowała 3098 dol.!!! Dla porównania – za te same pieniądze mogliśmy wybrać 17″ Macbook’a Pro lub iMac’a i jeszcze nam zostawało. Tak, Air był droższy od komputerów z serii Pro… ale jego design był tak udany, że Apple po kosmetycznych zmianach stosuje go do dziś.

 

Źródło: 9To5Mac, Foto: 1,234

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie serwisu albo chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej ekipie wpadaj na sociale:

FB: ZbitaSzybka Fanpage
IG: ZbitaSzybka
TT: ZbitaSzybka

MASZ USZKODZONEGO IPHONE’A? INNY SERWIS NIE PODJĄŁ SIĘ NAPRAWY? WPADAJ DO ZBITASZYBKA SERWIS!

TWÓJ XIAOMI MI6 NIE CHCE SIĘ WŁĄCZYĆ, NIE UZNALI CI GWARANCJI W HUAWEI? ZAPRASZAMY DO JEDNEGO Z NASZYCH PUNKTÓW SERWISOWYCH!

Znajdziesz nas w: Warszawie, Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsk Główny, Rzeszowie, Gdańsk Wrzeszcz, Łódź.

ZbitaSzybka serwis iPhone, MacBook, iPad, iPod, Xiaomi, Huawei. ZADZWOŃ DO NAS+48 792 72 44 44 lub +48 792 11 44 44

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *