iPhone użyty do rozwiązania morderstwa. Dane, które zgromadził okazały się kluczowe dla sprawy!

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Niemiecka policja użyła danych z aplikacji Zdrowie, znajdującej się na iPhone 6s do potwierdzenia swojej hipotezy (sprawa o gwałt i morderstwo). Jest to bowiem pierwszy (albo jeden z pierwszych) przypadków, by dane z aplikacji zdrowotnej przyczyniły się do potwierdzenia winy podejrzanego.

iPhone doprowadzi do skazania?

Całość zaczęła się od tego, że niejaki Hussein K. (dane zmienione celowo) został oskarżony o rzekomy gwałt i morderstwo na 19-letniej kobiecie. Od września pozostaje pod stałą kontrolą niemieckiej policji. Funkcjonariusze prowadzili czynności operacyjne.

Oskarżony odmówił podania kodu pin do swojego urządzenia, przez co niemieccy policjanci zostali zmuszeni do skorzystania z usług specjalistycznej firmy IT. Pomoc przybyła z Monachium (dane firmy nie zostały podane do wiadomości publicznej). Opłaciło się, ponieważ spece od zabezpieczeń utworzyli swego rodzaju bypass, tj. “obejście”, które pozwoliło ominąć zabezpieczenia iPhone’a. To bardzo ważne, ponieważ jest to jeden z pierwszych przypadków ominięcia ochrony giganta z Cupertino.

Schodami do więzienia

Badacze zwrócili uwagę na jedną z aktywności zapisanych w aplikacji. Wykorzystali bowiem dane z natywnej apki Zdrowie, za pomocą których połączyli Husseina K. z ofiarą. Mowa tutaj o aktywności “wchodzenie po schodach”. Naukowcy skorelowali ją z godziną popełnienia zbrodni (wciągnięcie ofiary do rzeki i wejście z powrotem na górę wzniesienia), uzyskując przy tym bardzo silny współczynnik korelacji (im większy, tym lepiej).

Nie obyło się bez odtworzenia przez badaczy przebiegu morderstwa. Podczas próby, która odbyła się na miejscu zbrodni, ich iPhone’y również odnotowały wspomnianą wcześniej czynność. Tu również uzyskano bardzo silną korelację z danymi programu Zdrowie oskarżonego.

Patrząc na to z drugiej strony… Jest to pierwszy przypadek, w którym oficjalnie został złamany iPhone nowszy, niż model 5. Jest to o tyle ważne, iż wszystkie modele, które są nowsze od “piątki” instalowane są ze specjalną, bezpieczną enklawą Apple (Apple’s Secure Enclave).

Mobilne dane coraz bardziej przydatne

W kwietniu 2017 roku, dane cyfrowe przyczyniły się do zapuszkowania mordercy. Mianowicie pewien mężczyzna ze stanu Connecticut został skazany dzięki danym z Fitbit (opaski fitness). Gadżet na ręku jego żony zanotował zupełnie inną aktywność, niż przebieg wydarzeń, które w swoich zeznaniach przedstawił jej mąż.

Jak widać cyfryzacja zaczyna pełnić bardzo ważną funkcję nie tylko jako “wspomagacz” życia doczesnego. Coraz częściej mobilne dane stają się bardzo ważnym dowodem w sądowych sprawach mniejszego lub większego kalibru.

 

Źródło: MotherBoard, Foto: 123

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie serwisu albo chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej ekipie wpadaj na sociale:

FB: ZbitaSzybka Fanpage
IG: ZbitaSzybka
TT: ZbitaSzybka

MASZ USZKODZONEGO IPHONE’A? INNY SERWIS NIE PODJĄŁ SIĘ NAPRAWY? WPADAJ DO ZBITASZYBKA SERWIS!

TWÓJ XIAOMI MI6 NIE CHCE SIĘ WŁĄCZYĆ, NIE UZNALI CI GWARANCJI W HUAWEI? ZAPRASZAMY DO JEDNEGO Z NASZYCH PUNKTÓW SERWISOWYCH!

Znajdziesz nas w: Warszawie, Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsk Główny, Rzeszowie, Gdańsk Wrzeszcz, Łódź.

ZbitaSzybka serwis iPhone, MacBook, iPad, iPod, Xiaomi, Huawei. ZADZWOŃ DO NAS+48 792 72 44 44 lub +48 792 11 44 44

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *