Wielkie porównanie: iPhone 7/7 Plus vs iPhone 8/8 Plus vs iPhone X

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Wczoraj odbył się jeden z najbardziej wyczekiwanych eventów w 2017 roku, jeśli mówimy o branży technologicznej, mając na uwadze fanów Apple. Tak, jesteśmy dzień po konferencji giganta z Cupertino, która wywołała skrajne emocje. W tym artykule porównamy 3 generacje iPhone’a!

Szczęśliwa siódemka

Rok temu zostały zaprezentowane modele 7 i 7 Plus. Kontynuowały one design zapoczątkowany przez ich poprzedników, z lekką zmianą na tyle urządzenia (inne formy aparatów). Zostały wyposażone w nowsze podzespoły, by użytkownik mógł wycisnąć jeszcze więcej z rozwiązań Apple.

Wygląd niby ten sam, ale odczucia z użytkowania były diametralnie inne. Dodatkowo większy model mógł się pochwalić naprawdę dobrym aparatem. Przyczyniło się do tego oprogramowanie, które np. w trybie portretowym działało cuda!

Ósemka i X

Chwilę po premierze wspomnianych smartfonów w internecie zaczęły krążyć plotki na temat kolejnych urządzeń od firmy z nadgryzionym jabłkiem. Cały hype narastał z miesiąca na miesiąc, odsłaniając co jakiś czas informacje odnośnie iPhone’a 8/8 Plus i X.

Faktem jest, że tak naprawdę do końca nie wiedzieliśmy jakie nazwy przyjmie Apple, ponieważ co jakiś czas różne (mniej lub bardziej wiarygodne) źródła donosiły różne informacje. Na szczęście w dniu wczorajszym wszystkie spekulacje, niedomówienia zostały rozwiane i potwierdziły informacje, które kilkadziesiąt godzin wcześniej wyciekły z iOS 11 GM. Oto przed Wami porównanie modeli 7/7 Plus, 8/8 Plus i X!

Wykonanie

Jak wiemy smartfony Apple od kilku już generacji prezentują bardzo dobry poziom wykończenia. To właśnie modele 4/4s zapoczątkowały modę na aluminiowe body telefonu i szklane plecki. 7 i 7 Plus są wykonane w całości z aluminium, co podkreśla elegancję urządzenia. Znajdziemy tu aż 6 kolorów: srebrny, czarny, onyks, PRODUCT (RED), różowe złoto i złoty.

Jeśli chodzi o iPhone’a 8 i 8 Plus możemy zobaczyć pewien powrót do przeszłości. Mianowicie znajdziemy w nich szklane plecki. Warto dodać, że kolor ma aż 7 warstw szkła! Przód i tył okala aluminiowa ramka. Wielka szkoda, że producenci nie spróbowali zrobić szklanych boków urządzenia. Paleta kolorów została nieco uszczuplona, wszak do wyboru mamy 3 kolory: czarny, srebrny i nowy złoty kolor.

iPhone X ma być modelem luksusowym, wyróżniającym się designem i funkcjonalnością na tle swoich “braci”. Tu również znajdziemy urządzenie wykończone szkłem, jednak zmiana znajduje się na jego bokach. Mianowicie cały smartfon okala ramka wykonana ze specjalnie przygotowanej stali. Wygląda obłędnie, lecz możemy nabyć go zaledwie w dwóch kolorach: czarnym i srebrnym.

Wyświetlacz

Zeszłoroczne modele mogą pochwalić się bardzo dobrymi ekranami. Jeśli chodzi o 4,7″ model mówimy tutaj o wyświetlaczu Retina (rozdzielczość 1334×750 pikseli, 326 ppi). Większy brat to ten sam wyświetlacz o większej rozdzielczości 1920×1080, 401 ppi. W jednym jak i drugim mamy do dyspozycji szeroką paletę kolorów P3 jak również obsługę 3D Touch.

iPhone 8/8 Plus posiadają identyczne parametry, co ich poprzednicy. Jedyną zmianą jest zastosowanie matrycy True Tone. Ma ona za zadanie badać otoczenie użytkownika celem dostosowania wyświetlanego obrazu to warunków panujących w środowisku użytkownika. Tu również znajdziemy paletę P3 jak również obsługę 3D Touch.

Tegoroczny flagowiec, model X to zupełnie nowe podejście do wyświetlaczy, wszak zastosowano tutaj Super Retina Display (OLED, po praz pierwszy w iPhone!) o rozdzielczości 2436×1125 (458 ppi, najwięcej wśród iPhone’ów). Dodatkowo wyświetlacz obsługuje HDR, P3 i 3D Touch.

Podzespoły

W przypadku zeszłorocznych modeli mamy do czynienia z procesorem A10 Fusion, który został wykonany w 64 bitowej technologii. Dodatkowo mamy wbudowany koprocesor ruchu M10. Wszyscy dobrze wiemy, że pamięć RAM jest bardzo ważna. W mniejszym modelu mamy do dyspozycji 2 GB RAM, natomiast Plus pochwalić się może 3 GB RAM.

Ósemka i ósemka z plusem wyposażone zostały w mocny 6-rdzeniowy procesor A11 Bionic (szybszy o 70% w porównaniu do A10). Jest to najszybszy procesor jaki kiedykolwiek stworzyło Apple. W pakiecie otrzymujemy koprocesor ruchu M11. Nowością jest sytem neuronowy, który wykonuje nawet 600 miliardów operacji na sekundę (!). Tu również został zastosowany taki sam podział RAM – 2/3 GB.

Jeśli chodzi o “iksa” – posiada identyczne rozwiązanie, co 2 wyżej opisane modele. Zagadką pozostaje pamięć ram, ponieważ Apple nigdzie oficjalnie jej nie podał. Chodzą słuchy, że jest to przedział pomiędzy 3, a 4 GB.

Aparat

Jeśli chodzi o iPhone’a 7, z tyłu znajduje się obiektyw o rozdzielczości 12 mpx, przysłona f/1,8. Znajdziemy tutaj również optyczną stabilizację obrazu, 5-krotny zoom cyfrowy jak również 4 diody LED doświetlające nasze zdjęcie.

7 Plus to duży skok jakościowy, ponieważ zastosowano podwójną matrycę (również 12 mpx). Jeden obiektyw posiada przysłonę f/1,8, drugi f/2,8. Wyróżnikiem jest tutaj zoom optyczny i 10-krotny zoom cyfrowy. Dodatkowo znajdziemy tutaj tryb portretowy, który wydobywa maksimum z matrycy w iPhone 7 Plus.

Aparaty w modelach 8 i 8 Plus parametry pozostały takie same. Użyto natomiast nowych matryc, dzięki którym zdjęcia mają być jeszcze lepsze, niż dotychczas. Plus to także tryb portretowy i nowa funkcja – oświetlenie portretowe. Od teraz zdjęcia portretowe będą jeszcze lepsze!

iPhone X to również zastosowanie podwójnego obiektywu. Różnica taka, że teraz oba mają optyczną stabilizację obrazu. Przesłona w pierwszym to f/1,8, a w drugim zaś f/2,4. W tym modelu tryb portretowy jest dostępny również w przedniej kamerze. Oświetlenie portretowe obecne na pokładzie!

Wideo

Nagrywanie filmów praktycznie niczym nie różni się w ubiegłorocznych modelach. Oczywiście większy model będzie robił to trochę lepiej. Wszystko za sprawą lekkich zmian w obiektywie jak również zoomie optycznym. Dodatkowo 7ka posiada 3-krotny zoom cyfrowy, a Plus 6-krotny.

Na obu modelach możemy nagrywać pliki wideo 4K w 30 kl./s jak również Full HD w 30 lub 60 kl./s. Dodatkowo w grę wchodzi wideo w zwolnionym tempie w jakości 1080p z częstotliwością 120 kl./s lub w 720p z częst. 240 kl./s.

iPhone 8/8 Plus i X to rewolucja, jeśli chodzi o pliki wideo. Możemy nagrywać wideo 4K z częstością 24 kl./s, 30 kl./s lub 60 kl./s. Na wyposażeniu posiadamy optyczną stabilizację obrazu we wszystkich 3 modelach. Mniejszy wyposażony został w 3-krotny zoom cyfrowy, 8 Plus i X w 6-krotny zoom cyfrowy i zoom optyczny.

Na wszystkich nowych modelach nakręcimy wideo w zwolnionym tempie w jakości 1080p z częstością 120 kl./s lub 240 kl./s. 8 Plus i X to nowa jakość w kręceniu filmów przy użyciu smartfonów.

Aparat przedni

Jeśli chodzi o aparat tak często używany do robienia selfie to znaczących różnic pomiędzy generacjami nie ma. Wyróżnia się tutaj jedynie model X, dzięki możliwości włączenia trybu portretowego jak również nowej funkcji – oświetlenia portretowego.

Ciekawostką są Animoji. Dzięki specjalnym czujnikom znajdującym się w iPhone X, jesteśmy w stanie mówić jako jedna z kilkunastu emotikonek. Tj. wybieramy emotikonkę (np. ufo) i zaczynamy mówić.

Specjalne czujniki skanują naszą mowę i konwertują ją na mowę emotikona. Później możemy wysłać takiego emotikona do naszego znajomego, który przekaże mu wiadomość. 🙂

Bezpieczeństwo

Tutaj znów pomiędzy modelami 7/7 Plus, a 8/8 Plus nie ma najmniejszych różnic. Zastosowany został czytnik Touch ID drugiej generacji. Nowości znajdziemy w najwyższym modelu – X. To tu został zaprezentowany nowy standard uwierzytelniania – Face ID. Warto wspomnieć, że iPhone “10” został pozbawiony fizycznego przycisku Home (w którym znajdował się TouchID).

Funkcja ta wykorzystuje nowy aparat TrueDepth i technologię rozpoznawania twarzy. Jak powiedziano na konferencji: Touch ID może nam ktoś odblokować z prawdopodobieństwem 1:50000, Face ID natomiast z prawdopodobieństwem 1:1000000. Widać, że Apple dopracowało swoją technologię, chociaż podczas konferencji była mała wtopa.

Bateria

Kolejne miejsce, w którym parametry pomiędzy siódemkami, a ósemkami zbytnio się od siebie nie różnią (jeśli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu). To, co nowe to na pewno ładowanie bezprzewodowe w modelu 8/8 Plus i X. Dodatkowo będziemy mieli możliwość szybkiego ładowania (do 50% w 30 minut).

Jeśli chodzi o model X to zastosowana w nim bateria pozwoli na dłuższą pracę (do 2 godzin) w porównaniu z iPhonem 7. Odnośnie bezprzewodowego ładowania. Wspiera ono systemy takich firm jak Belkin czy Mophie.

Dodatki

Niekwestionowanym liderem jest wsparcie AR (rozszerzonej rzeczywistości) przez modele 8/8 Plus i X. Wszystko dzięki zastosowaniu najmocniejszych podzespołów jakie kiedykolwiek stworzyło Apple. Dzięki tej technologii będziemy mogli np. przenieść swoją grę na obraz miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Super sprawa!

Dodatkowo iPhone’y 8 i 8 Plus wyposażone są w Bluetooth 5.0 i wspierają LTE Advanced. Jak wiem, BT 5.0 pozwala np. na podłączenie do urządzenia dwóch par słuchawek i jednoczesnym słuchaniu muzyki na nich.

Miejmy nadzieję, że Apple nic nie zmieniał i to samo da się zrobić w nowych urządzeniach. Posiadają również głośniki, które są mocniejsze o 25% w porównaniu do tych wykorzystanych w modelu 7 i 7 Plus.

Cena – wielkie porównanie, wielka cena!

Wraz z wprowadzeniem nowym modeli Apple wprowadziło obniżkę starszych modeli. W tym miejscu przedstawimy tylko Polskie ceny. Wszystkie kwoty podane są na dzień 13/09/2017r.

iPhone 7:

 • 32GB: 2729zł

 • 128GB: 3229zł

 • 256GB: 3999zł

iPhone 7 Plus:

 • 32GB: 3319zł

 • 128GB: 3819zł

 • 256GB: 4599zł

iPhone 8:

 • 64GB: 3479zł

 • 256GB: 4229zł

iPhone 8 Plus:

 • 64GB: 3979zł

 • 256GB: 4729zł

iPhone X:

 • 64GB: 4979zł

 • 256GB: 5729zł

Podsumowanie

Jak widać różnic jest dość sporo pomiędzy poszczególnymi seriami. Zależy kto czego potrzebuje. Jeżeli przesiadacie się ze starszego sprzętu to najlepszym wyborem będzie iPhone 7 lub 8. Jeśli jednak zależy Wam na czym więcej to 8 Plus będzie dobrym rozwiązaniem. Dla totalnym geeków zostaje model X!

iPhone 8 i 8 Plus – pre-order już 15 września, do kupienia 22 września! Jeśli chodzi o model X – pre-order 27 września, sprzedaż 3 listopad!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *