Wszystkie komputery Mac, iPhone’y, iPad’y zagrożone przez Meltdown i Spectre! Na razie nie ma przypadków zainfekowania

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Apple w ostatnim czasie ma nad sobą jakąś pechową gwiazdę, która nie pozwala jej na wyjście z problemów. Najpierw problem z hasłem, które było widoczne w podpowiedzi podczas logowania się do komputera, potem afera ze spowalnianiem iPhone’ów z starą lub wadliwą baterią. Obecnie wszystkie komputery Apple i urządzenia pod kontrolą iOS mogą zostać zainfekowane Meltdown i Spectre (luki bezpieczeństwa wykorzystujące złośliwe oprogramowanie).

Meltdown i Spectre – nowy wróg urządzeń Apple

W dniu wczorajszym Apple wydało oficjalne pismo, w którym poinformowało swoich użytkowników o zagrożeniu. Wszystkie komputery Mac i urządzenia działające pod kontrolą iOS mogą być potencjalnie zagrożone przez Meltdown i Spectre. Wynika to z faktu, iż oba “wirusy” dotknęły wszystkie procesory wyprodukowane przez firmę Intel (komputery Apple pracują pod ich kontrolą) jak również “procki” ARM, tj. mobilne (iPhone, iPad, iPod touch).

W oświadczeniu możemy jednak przeczytać, że w obecnej chwili nie odnotowano żadnego zgłoszenia, jakoby powyższe zagrożenie zebrało żniwa w postaci zniszczenia/kradzieży danych użytkowników. Jeśli chodzi o samą możliwość zainfekowania urządzenia, firma Tima Cook’a podkreśla, że jest to związane z instalacją oprogramowania z nieautoryzowanego źródła (w taki sposób możemy wgrać złośliwe oprogramowanie na swój sprzęt). Dobrym przykładem jest chociażby instalacja aplikacji z innego miejsca, niż App Store.

Apple nas zabezpieczyło!

Gigant z Cupertino chcąc zabezpieczyć swoich użytkowników przed Meltdon, wydał na początku grudnia aktualizacje na swoje systemy. Łatkami bezpieczeństwa zostały objęte następujące systemy: iOS 11.2, macOS 10.13.2 i tvOS 11.2. Warto pamiętać, że Apple Watch (watchOS) nie jest podatny na zainfekowanie Meltdown.

W najbliższym czasie planuje się wydanie specjalnej aktualizacji Safari. Będzie ona odpowiedzialna za ochronę nas przed atakiem Spectre, a raczej by zminimalizować prawdopodobieństwo zainfekowania naszego urządzenia. Dodatkowo pracownicy Apple będą cały czas pracowali nad kolejnymi uaktualnieniami systemów. Wszystko po to, by jeszcze bardziej wzmocnić ochronę przed złośliwymi programami.

Ważne: Wydano również aktualizacje zabezpieczenia na starsze wersje macOS – Sierra i El Capitan.

Aktualizacje bez strat wydajności urządzenia

Firma podkreśla, że zabezpieczenia, które zostały już zaimplementowanie w macOS i iOS oraz te, które zostaną dodane do Safari, nie przyczynią się do spadku wydajności danego urządzenia. Potwierdzają to liczne testy przeprowadzone przy użyciu specjalistycznych programów, tj. Geekbench 4, JetStream, ARES-6 i Speedometer.

Na koniec jeszcze raz przypominamy – pamiętajcie jakie (i skąd) aplikacje instalujecie na swoich, często nie tanich urządzeniach. Poszukanie alternatywy dla danego programu lub przeniesienie swojej pracy/nawyków na inne aplikacji pozwoli zaoszczędzić problemów, które mogą wyrządzić wspomniane wyżej luki bezpieczeństwa.

 

Źródło: 9To5Mac, Foto: 123

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie serwisu albo chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej ekipie wpadaj na sociale:

FB: ZbitaSzybka Fanpage
IG: ZbitaSzybka
TT: ZbitaSzybka

MASZ USZKODZONEGO IPHONE’A? INNY SERWIS NIE PODJĄŁ SIĘ NAPRAWY? WPADAJ DO ZBITASZYBKA SERWIS!

TWÓJ XIAOMI MI6 NIE CHCE SIĘ WŁĄCZYĆ, NIE UZNALI CI GWARANCJI W HUAWEI? ZAPRASZAMY DO JEDNEGO Z NASZYCH PUNKTÓW SERWISOWYCH!

Znajdziesz nas w: Warszawie, Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsk Główny, Rzeszowie, Gdańsk Wrzeszcz, Łódź.

ZbitaSzybka serwis iPhone, MacBook, iPad, iPod, Xiaomi, Huawei. ZADZWOŃ DO NAS: +48 792 72 44 44 lub +48 792 11 44 44

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *