Nowe szkło Chao Wang’a zrewolucjonizuje mobilny rynek

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Każdy z nas dobrze zna ten jeden, magiczny moment, który zdarza się raz na rok/dwa lata. Tak, mowa tutaj o wymianie naszego starego telefonu  na nowy model. Oczywiście w większości przypadków to nie koniec, wszak do nowego urządzenia dokupujemy jedną lub dwie obudowy, dodatkowy kabel ładowania i folię/szkło, które ma za zadanie chronić nasz wyświetlacz przed uszkodzeniem. W niedalekiej przyszłości wszystkie te rzeczy nie będą nam już potrzebne. To wszystko za sprawą Pana Chao Wang i jego zespołu z University of California.

Od początku

Wymyślili oni nowy polimeryczny materiał, który jest w stanie sam się naprawić, także ani przerwanie ani zadrapania nie stanowią dla niego żadnego problemu. Warto dodać, że jest on przezroczysty i bardzo mocno rozciągliwy. Dzięki temu z kawałka o wyjściowej długości 1 centymetra możemy uzyskać kawałek o długości kilkukrotnie większej. Wspomniana grupa naukowców zaprezentowała swój produkt 4 kwietnia 2017 roku na 253 Krajowym Spotkaniu i Wystawie Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (w skrócie ACS). Chao Wang wspomina, że inspiracją do pracy nad owym tworzywem była postać Wolverina z X-Men. Chodziło o super moc jaką posiadał ów bohater, a była nią zdolność do samoleczenia.

Szkło Wang’a

To, co wyróżnia opisywany produkt to zastosowanie dwóch, skrajnych wiązach chemicznych. Wiązania kowalencyjne i niekowalencyjne, bo o nich właśnie mowa stanowią „przeciwieństwa”. Pierwsze z nich jest bardzo silne i niezbyt łatwo się regenerują. Drugi z materiałów jest dużo słabszy i dynamiczne, dzięki którym możliwe jest samoistne naprawienie się. Przejdźmy jeszcze do samego materiału. Po rozdarciu, potrzebuje on ~ 24 godzin, by znów powrócić do pierwotnego kształtu. Grupa Wang’a cały czas pracuje nad ulepszeniem materiału, by nie sprawiał on problemów jego przyszłym użytkownikom. Miejmy nadzieję, że w ciągu 2-4 lat technologia ta znajdzie zastosowanie w ekranach czołowych producentów sprzętu elektronicznego każdego segmentu (od telefonów bo wyświetlacze w lodówkach/zmywarkach et cetera.

A co Wy myślicie o nowej technologii, którą wymyślili naukowcy? Czekamy na Wasze komentarze!

Źródło: ScienceDaily.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *