Odnowione iPhone’y wypierają niską półkę urządzeń z androidem.

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Jeśli chodzi o globalny rynek smartfonów, wizja firmy Google się nie sprawdziła. Zakładała ona bowiem duży popyt na tanie urządzenia wyposażone w system android. Klienci pokazali jednak, że bardziej interesujące są odnawiane (refurbished) urządzenia z wysokiej półki (gdzie Apple wiedzie prym).

Twarde dane

Counterpoint Research przedstawiła raport, w którym możemy przeczytać, że globalny rynek odnowionych smartfonów wzrósł o 13% rok/rok w 2017 r. Wyniósł on aż 140 milionów sztuk i pokonał wzrost na rynku nowych urządzeń, który zwiększył się jedynie o 3%.

Jeśli chodzi o Apple, w ubiegłym roku sprzedaż ich urządzeń przypominała równą drogę, tj. była umiarkowana, bez większych skoków. W grudniowym kwartale firma zanotowała delikatny spadek wynoszący 1% (gdzie cały rynek smartfonów zanotował stratę równą 5%). Przełożyło się to jednak na przychody większe o 13%. Poniekąd przyczyniła się do tego sprzedaż najdroższych smartfonów, tj. iPhone 8 Plus (799 dolarów) i iPhone X (999 dolarów).

Odnowione iPhone’y wyprą niską i średnią półkę urządzeń z androidem

Wycofywanie low-endowych urządzeń pod kontrolą androida było konieczne, ponieważ firmy zaczynały generować coraz mniejszy zysk z ich sprzedaży. Stało się to więc nieopłacalne jak jeszcze jakiś czas temu. Przez te zawirowania związane ze sprzedażą tanich urządzeń, pomiędzy firmami konkurującymi na w/w rynku zaczęło być “niesmacznie”.

Takie zachowanie rynku zmusiło blisko 100 firm handlujących smartfonami na rynku chińskich do wycofania się z niego. Analitycy przewidują, że w tym roku również dojdzie do potyczek pomiędzy sprzedawcami na wspomnianym rynku, co bezpośrednio przełoży się na wycofanie kolejnych graczy.

Ratunkiem mogą okazać się refabrykowane urządzenia klasy premium z upragnionym jabłkiem na tylnym panelu. Poniekąd będzie to przypominać poczynania dilerów samochodowych, którzy obok aut segmentu B/C/D sprzedają luksusowe, używane samochody.

Podsumowanie

We wspomnianym na wstępie raporcie ujęto bardzo ważną informację. Mianowicie zaledwie 25% wszystkich używanych telefonów jest ponownie sprzedawana, a tylko niektóre z nich są w pełni odnawiane. Widzimy więc, że rynek nisko i średnio-półkowych smartfonów jest wręcz “zjadany” przez odnowione urządzenia z najwyższej półki (głównie sprzęt Apple).

Odnowione urządzenia są nie bez znaczenia – stanowią 10% globalnego rynku smartfonów. Dzięki temu, że iPhone jest “długowieczny”, tj. da się go przyjemnie używać przez okres dłuższy, niż 2 lata, rynek tańszych, nowych telefonów jest poważnie zagrożony. Pamiętajmy, że innowacje w naszych podręcznych urządzeniach nie mają już takiego tempa rozwoju jak jeszcze 3-5 lat temu. Stąd ludzie przestają co roku wymieniać swoje urządzenia na nowe.

Dodatkowo odnowiony sprzęt wyższej klasy to również pewność aktualizacji przez kolejne 2-3 lata (np. Apple wspiera swoje iPhone’y i 5 lat), czego nie można absolutnie oczekiwać od urządzeń niskiej klasy.

 

Źródło: AppleInsider

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie serwisu albo chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej ekipie wpadaj na sociale:

FB: ZbitaSzybka Fanpage
IG: ZbitaSzybka
TT: ZbitaSzybka

MASZ USZKODZONEGO IPHONE’A? INNY SERWIS NIE PODJĄŁ SIĘ NAPRAWY? WPADAJ DO ZBITASZYBKA SERWIS!

TWÓJ XIAOMI MI6 NIE CHCE SIĘ WŁĄCZYĆ, NIE UZNALI CI GWARANCJI W HUAWEI? ZAPRASZAMY DO JEDNEGO Z NASZYCH PUNKTÓW SERWISOWYCH!

Znajdziesz nas w: Warszawie, Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsk Główny, Rzeszowie, Gdańsk Wrzeszcz, Łódź, Katowice.

ZbitaSzybka serwis iPhone, MacBook, iPad, iPod, Xiaomi, Huawei. ZADZWOŃ DO NAS+48 792 72 44 44 lub +48 792 11 44 44

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *