Podsumowanie WWDC 2018: iOS 12, macOS 10.14 Mojave, watchOS 5 oraz tvOS 12.

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Dla mniej wtajemniczonych: w dniu dzisiejszym odbyła się konferencja Apple poświęcona deweloperom. Zaprezentowane zostały najnowsze wersje systemów operacyjnych: iOS 12, macOS 10.14 Majove, tvOS 12 oraz watchOS 5.

Na pierwszy ogień iOS 12

Na keynote poświęconym systemom nie mogło zabraknąć prezentacji najnowszego wcielenia mobilnego systemu – iOS 12. Ważną informacją jest fakt, iż wspiera on wszystkie urządzenia, co iOS 11 – dostaną go użytkownicy chociażby iPhone’a 5s. iOS 12 to przede wszystkim optymalizacja – w przypadku iPhone’a 6s aplikacje będą się otwierać o 40% szybciej, niż w przypadku iOS 11.

Całość będzie możliwa chociażby przez odmienne zarządzanie mocą procesora, niż do tej pory. Prezentację zaczęto od rozszerzonej rzeczywistości, która została usprawniona względem obecnych standardów. Zaprezentowany nowy format – USDZ. Pozwala on na przesyłanie obiektów 3D pomiędzy różnymi urządzeniami i platformami.

Zdjęcia i Siri równie ważne

Aplikacja Zdjęcia rownież przeszła swego rodzaju lifting. Głównym punktem modernizacji została wyszukiwarka. Będzie ona oferowała o wiele więcej możliwości wyszukiwania i segregowania naszych fotografii. Sugerować będzie odpowiednie słowa kluczowe i kategorie wyszukiwania zanim sami wpiszemy odpowiednią frazę. Całość stanie się dużo bardziej inteligentna.

Nowości to również nowy tryb Dla Ciebie, w którym znajdą się wybrane zdjęcia (również te wysłane od naszych znajomych). To również miejsce, do którego będą trafiać zdjęcia proponowane, tj. takie, którymi będziemy mogli podzielić się ze znajomymi. Fajną sprawą będzie również informowanie osób robiących nam zdjęcia na tym samym evencie (muszą to być znajomi), by podzielili się ze sobą swoimi zdjęciami.

iOS 12 do również nowe wcielenie Siri. Charakterystycznym “ficzerem” są specjalne skróty, które można do niej przypisać. Dzięki nim będziemy mogli (w wybranych aplikacjach) aktywować specjalne “formuły”, które po wypowiedzeniu w odpowiedniego hasła w Siri otworzą nam skonsolidowane informacje. Będziemy mogli również tworzyć własne, w pełni spersonalizowane formuły.

W końcu sprawdzisz, ile siedzisz na Facebooku

W najnowszym systemie mobilnym pojawiła się nowa funkcja – “nie przeszkadzać w trakcie snu”. Najprościej mówiąc będzie odpowiedzialna za wyciszenie wszelkich powiadomień. Będziemy mieli również szybki dostęp do Nie przeszkadzać w centrum sterowania.

Kolejna sprawa to specjalnie przygotowana aplikacja, która będzie generowała raport naszych aktywności. Dzięki niemu podejrzymy ile czasu w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca zajmują nam poszczególne czynności, na przykład siedzenie na Facebooku, pisanie sms czy przeglądanie Safari.

Dodatkowo będziemy mogli ustanowić limity czasowe korzystania z aplikacji. Jest również ciekawy kontent dla rodziców. Mianowicie będą oni mogli określać ile czasu ich dziecko będzie mogło spędzać w danej aplikacji.

W końcu grupowe powiadomienia oraz Memoji

W iOS 12 w końcu będziemy mogli korzystać z grupowania powiadomień. Co ważne – nie będą one grupowane wyłącznie ze względu na aplikację. Będziemy mogli pogrupować je w odpowiednie kategorie.

W nowym systemie znajdziemy również zaktualizowane ikony Animoji. Dodatkowo amerykański gigant postanowił zaprezentować coś nowego – Memoji. Jest to rozwiązanie podobne do tego, co jakiś czas temu zaprezentował Samsung. Mianowicie możemy stworzyć animowaną twarz, która będzie podobna do nas.

Grande Finale czyli nowy FaceTime

Apple w końcu na poważnie wzięło się za swój komunikator wideo. Główną zmianą będą grupowe rozmowy wideo (do 32 osób w jednej konferencji). Nowa wersja FaceTime będzie działała na: iPhone, iPad oraz komputerach Mac. W trakcie prowadzenia rozmowy możemy edytować swoją twarz przy użyciu Animoji/Memoji.

Czas na Apple Watch oraz watchOS 5

Apple w tym roku postawiło przede wszystkim na ćwiczenia. W nowej odsłonie systemu będziemy mogli na przykład wyzwać naszego znajomego na pojedynek (np. w spalaniu kalorii). W aplikacji Ćwiczenia pojawiły się nowe programy ćwiczeń, m.in. wspinaczka czy joga. Nowy system to również więcej informacji na temat wykonywanego ćwiczenia: kadencja biegu, aktualny czas na 1 kilometr biegu czy strefa tętna.

Krótkofalówka na Twoim nadgarstku (tryb Walkie-Talkie)

WatchOS 5 to również nowa funkcja Walkie-Talkie, która będzie odpowiedzialna za szybką komunikację z wybranymi znajomymi. Całość opiera się na działaniu najprostszych na świecie krótkofalówek.

Strony www, podkasty oraz brak wsparcia dla Apple Watch Series 0

Nowy system wspiera otwieranie stron internetowych bezpośrednio na zegarku. W końcu otworzymy link bezpośredni z wiadomości lub komunikatora. Dodatkowo oprócz muzyki będziemy mogli posłuchać podkastu podczas porannego biegu czy spaceru.

Jedną z ważniejszych kwestii jest brak wsparcia watchOS 5 dla Apple Watch Series 0. Minimalnym modelem, który będzie wspierał najnowszy system jest Series 1.

tvOS 12 z lekkimi zmianami

Główną zmianą w “telewizorach” Apple jest fakt, że od teraz będą one wspierać technologię Dolby Atmos. Na jesieni w iTunes znajdziemy największa kolekcję filmów wspierających wspomnianą technologię. Dodatkowo Apple chwali się współpracą z dużymi dostawcami treści – francuskim oddziałem Canal+ oraz szwajcarskim Salt.

Jest i on – macOS 10.14 Mojave

Deweloperska konferencja nie mogła obyć się bez publikacji najnowszej wersji systemu macOS – 10.14 Mojave. Przynosi on wiele nowości, na przykład: ciemny tryb kolorystyczny (Dark mode). Obejmuje on oczywiście najgłębsze zakamarki systemu – od paska menu po okno aplikacji.

Mojave umożliwi również aktywowanie “ruchomych” tapet oraz inteligentne stosy biurka. Dzięki nim będziemy w stanie uporządkować pliki znajdujące się na pulpicie i przyporządkować je do odpowiednich “folderów”.

Nowy system nie mógł obyć się bez przebudowy Finder’a. Nowa odsłona do przede wszystkim korzystniejszy i bardziej intuicyjny widok podglądu plików. Wyświetla on bowiem zawartość z pełnymi metadanymi. Nowy Finder to również szybkie przerabianie/obrabianie zdjęć czy tworzenie PDF’ów ze zdjęć i dokumentów tekstowych.

Nowe zrzuty ekranu, rozszerzenie działania funkcji Continuity

Mojave to może pochwalić się nowym sposobem wykonywania screenschot’ów (zrzutów ekranu). Po wykonaniu zrzutu, pojawia się jego specjalny podgląd w prawym dolnym rogu. Jeśli zatem klikniemy w miniaturę będziemy mieli możliwość szybkiego obrobienia zdjęcia. Samo narzędzie zyskało chmurę HUD, w której znajdziemy różne tryby robienia screen’a. Dzięki niemu będziemy mogli również nagrać prosty screencast.

 

 

Warto wspomnieć, że macOS 10.14 to również większe możliwości funkcji Continuity. Teraz więcej aplikacji uzyskało wsparcie w pracy pomiędzy platformami Przykładowo: zaczynając coś w galerii, będziemy mogli dokończyć proces edycji czy segregacji na naszym iPhone.

Safari oraz zmiany w Mac App Store

macOS Mojave zostały naniesione zmiany związane z bezpieczeństwem wbudowanej kamery (i nie tylko).  Główne zmiany zaszły w przeglądarce Safari. Inżynierowie Apple jeszcze bardziej ograniczyli możliwość śledzenia swojego klienta.

Ochrona została rozszerzona o takie obszary jak: pola komentarzy czy przyciski treści. Firma Tima Cook’a wprowadziła szereg innych zabezpieczeń, które mają dać pstryczka w nos reklamodawcą (brak możliwości dokładnego śledzenia).

W pracach modernizacyjnych ruszono również Mac App Store. W nowej odsłonie będzie bardziej przypominał swój odpowiednik znany z platformy iOS. Znajdziemy w nim m.in. nowy widok polecanych aplikacji, aplikacje posegregowane według kategorii oraz promocyjne wideo (nie będą już widnieć tylko same promujące zdjęcia).

Uniwersalne aplikacje dopiero w 2019 roku

Craig Federighi, podczas prezentacji macOS Mojave rozwiał wątpliwości dotyczące połączenia iOS z macOS. Otóż… Firma nie planuje scalenia tych dwóch systemów w jeden. Wprowadził jednak swoich widzów w ciekawą opowiastkę. Mianowicie chodzi o możliwość odpalania aplikacji z iOS na macOS. Obecnie firma testuje to na swoich natywnych aplikacjach, na przykład: Giełda, News czy Dyktafon. Jeśli chodzi o deweloperów – aplikacje uniwersalne będą mogli tworzyć dopiero w przyszłym roku.

macOS Mojave zostanie wydany jesienią bieżącego roku. Obecnie dostępny jest on tylko w wersji beta dla zarejestrowanych deweloperów. Bardzo spodobało mi się wystąpienie C. Federighi, który raz na zawsze rozwiał wątpliwości dotyczące konsolidacji dwóch platform.


Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie serwisu albo chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej ekipie wpadaj na sociale:

FB: ZbitaSzybka Fanpage
IG: ZbitaSzybka
TT: ZbitaSzybka

MASZ USZKODZONEGO IPHONE’A? INNY SERWIS NIE PODJĄŁ SIĘ NAPRAWY? WPADAJ DO ZBITASZYBKA SERWIS!

TWÓJ XIAOMI MI6 NIE CHCE SIĘ WŁĄCZYĆ, NIE UZNALI CI GWARANCJI W HUAWEI? ZAPRASZAMY DO JEDNEGO Z NASZYCH PUNKTÓW SERWISOWYCH!

Znajdziesz nas w: Warszawie, Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsk Główny, Rzeszowie, Gdańsk Wrzeszcz, Łódź, Katowice.

ZbitaSzybka serwis iPhone, MacBook, iPad, iPod, Xiaomi, Huawei. ZADZWOŃ DO NAS+48 792 72 44 44 lub +48 792 11 44 44

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *