Stare EFI w Macbook, iMac? Jak najszybciej je zaktualizuj!

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Jakiś czas temu, w Buenos Aires odbyła się konferencja “Ekoparty security conference“, na której firma Duo ostrzegła, że duża część komputerów ma stare EFI. Dzięki temu urządzenia są dużo bardziej narażone na cybernetyczne ataki.

Mimo wszystko, dbają o nas!

Samo WikiLekas twierdzi, że służby specjalnie powołały specjalną komórkę, która miała za zadanie stworzyć RootKit’a, który zostałby wykorzystany do opanowania i zainfekowania EFI w naszych komputerach. Nie ma się co bać, ponieważ największe firmy dbają o nasze bezpieczeństwo. Dobrym przykładem są tutaj poczynania Apple oraz Intela.

Mianowicie pierwsza z nich wypuściła specjalną aktualizację, która łata wszelakie luki w oprogramowaniu. Intel natomiast stworzył na ten cel specjalne narzędzie, dzięki któremu jesteśmy w stanie sprawdzić i naprawić nasze EFI.

Co to właściwie jest to EFI całe?

EFI to specjalny interfejs, którzy jest mostem pomiędzy firmware, a systemem operacyjnym w naszym komputerze. To młodszy brat ukochanego BIOS-u, który przeniósł obsługę naszych urządzeń na wyższy poziom. Dzięki niemu jesteśmy w stanie szybciej uruchomić nasz sprzęt, bez najmniejszego problemu obsłużyć duże dyski czy mieć lepszy dostęp do zasobów sprzętowych.

EFI to także oprogramowanie, dzięki któremu nasz komputer jest w stanie poradzić sobie z procesorami 32/64-bitowych. Jest także nowym podejściem do pamięci RAM, ponieważ mamy dostęp bezpośrednio co całej pamięci zainstalowanej w naszych kompie. Jeśli chodzi o wspomniane wyżej pojemności dyskowe, EFI obsłuży dyski do 9,4 zettabajtów (1 zettabajt = miliard terabajtów), gdzie BIOS radził sobie do pojemności 2 TB.

Zapytacie pewnie, jakim cudem można być w posiadaniu przestarzałej wersji EFI? Otóż powodów może być kilka np. zaniedbanie uaktualnień systemu przez użytkownika, które pojawiają się w App Store (w macOS) lub przez problemy, które pojawiły się podczas aktualizacji.

Jak sprawdzić i ustawić omawiany interfejs? – krótki poradnik

 

 

Aby sprawdzić numer EFI, który znajduje się w naszym urządzeniu:

  1. Wciskamy logo nadgryzionego jabłka, które znajduje się w lewym górnym rogu ekranu;

  2. Następnie klikamy w Ten Mac -> Raport systemowy -> Sprzęt;

  3. W tym momencie sprawdzamy nasz Identyfikator modelu Wersję Boot ROM;

  4. Teraz porównujemy nasz numer z tym, który znajduje się na stronie Apple;

  5. Jeżeli posiadamy starszą wersję niż ta, która znajduje się na podanej wyżej stronie, musimy pobrać najnowszy “numerek” i zainstalować go. Jeśli numery się zgadzają, nie mamy się czym martwić!

 

Źródło: MacRumors.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *