Apple pierwszą firmą, której wartość przekroczyła 800 mld $

Oceń stronę
[Ocen: 0 Średnia: 0]

W dniu wczorajszym firma Tima Cook’a osiągnęła najwyższą wartość na świecie. 800 mld $ dało jej pierwsze miejsce w rankingu najbardziej wartościowych firm w USA. Jest to ewenement na skalę światową, ponieważ giganci o dużo większej historii nigdy nie zbliżyli się do takiej kwoty.

Szybki wzrost

Na wielu forach czy portalach społecznościowych możemy przeczytać, że “Apple się kończy“. Komentarz taki pojawia się pod niemal każdym newsem na temat prezentacji nowych produktów czy rozwiązań przez wspomnianą firmę. W życiu codziennym słowa te nie mają żadnego pokrycia. Otóż jednostkowe akcje firmy z Cupertino rosną nieprzerwanie od kilku miesięcy. Obecnie jest to kwota 153$/akcję, co daje 800 mld $ wartości całego przedsiębiorstwa.

W środowisku ekspertów można usłyszeć spekulacje jakoby jeszcze pod koniec tego roku Apple przekroczyło barierę 1 biliona $. Już 2 lata temu objeli równie wysokie miejsce, kiedy cała firma była warta ponad 700 mld $. Wielu znanych analityków jest zdania, że 153$/akcję to bardzo ostrożna kalkulacja. Tak naprawdę w ciągu kilku miesięcy wartość ta może wzrosnąć do 200$/akcję. Wszystko zależy w głównej mierze od nadchodzącej premiery iPhone’a 8.

Główne produkty

Jak do tej pory głównym produktem, który tak wysoko windował firmę był iPhone. Analitycy swoje ekspertyzy opierają na informacjach o nadchodzącej premierze iPhone’a 8, plotkach na temat inteligentnego głośnika (lub asystenta głosowego na wzór Amazon Echo) jak również podjętych działań nad pierwszym, autonomicznym samochodem Apple.

Warto dodać, że w br. roku mają pojawić się nowe wersje takich produktów jak: Apple Watch, MacBook/MacBook Pro, iMac oraz iPad Pro. Od tych urządzeń również będzie zależało czy firma z Cupertino  przekroczy wspomnianą barierę 1 biliona $.

Podsumowanie

Apple nie może spocząć na laurach, ponieważ kilka firm bezustannie depcze im po piętach. Mowa tutaj o takich gigantach jak: Alphabet (obecne Google), której wartość wynosi 657 mld $, Microsoft z kwotą 530 mld $ i Amazon – 450 mld $.

Jeśli jesteśmy przy dynamicznym rozwoju należy wspomnieć o kategorii “Others (inne)”. Firma Tima Cook’a zalicza do niej iPod’a, Apple Watch, AirPods, Beats i inne, mniej ważne akcesoria. Segment ten bardzo dynamicznie się rozwija, co na pewno przyczyni się do wzrostu wartości całej korporacji.

 

Źródło: AppleInsider.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *